MatchReferat
  • Bruna Bönor - Grönahögs IK 5-0 (1-0)

  • Målevi, 20 maj, kl. 19:00
  • Målskyttar:

  • 1-0 (7) Amanda Ekström (Caroline Hanssen)
  • 2-0 (73) Amanda Kjöllerström (Lina Steenari)
  • 3-0 (79) Annie Josefsson (Amanda Svärd)
  • 4-0 (84) Alexandra Hegg (Amanda Svärd)
  • 5-0 (88) Amanda Svärd (Amanda Kjöllerström)
  • Kabels lag:

  • -------------------------
  • -------------------------
  • -------------------------
  • -------------------------
  • Avbytare:

  • -------------------------
  • Publik:

  • 40

Inför matchen


Vi gör ett andra försök att få till vår hemmapremiär mot Grönahög. Förra tisdagen meddelade de med kort varsel att de inte fick ihop folk.

Extra tråkigt eftersom vi var fullproppade med sköna känslor efter premiärsegern borta mot Hemsjö. Men vi skall nog kunna ladda rejält en gång till.

Vi tar alltså emot Grönahög, ett lag som vi tog dubbla segrar mot i fjol. Det ger förstås självförtroende inför avspark, men inte mer.

Vi minns från fjolårets båda möten att Grönahög hängde med i matcherna en bra bit in i de andra halvlekarna. På spelarsidan vet vi att lagkaptenen Sara Nilsson har fina kvaliteter.

För vår del gäller det att bygga vidare på det vi jobbat med hela våren. Alltså att hålla ihop laget, och att hålla grundorganisationen vid fasta situationer. I Hemsjö lyckades vi periodvis väldigt bra med båda punkterna. Andra perioder såg det mindre bra ut.

Vilket som är ju det viktigaste att vi har roligt. Så drar vi bara på oss våra leenden och jobbar stenhårt i 90 minuter plus tillägg så kommer det bli en trevlig kväll.

Med det önskar vi publik, Grönahögs IK samt domare Bengt Stadig hjärtligt välkomna till Sjuhäradsbygdens eget Maracana - Målevi i Målsryd.


Kommentar


Om vi visade effektivitet på Byvallen i premiären var det här en provkarta på hur man missar mål i öppna lägen.

Exempelvis hade Alex fyra eller fem bollar i ribban. Och antalet skott som missade mål var snarare 40 än 20.

Men till slut började målen trilla in. Noterbart är att vi hade fem spelare med förnamn som börjar på A i uppställningen. De fem gjorde varsitt mål. Kan man säga att vi spelade med A-laget?


Namn:

Kommentar:

 

loader
VÄLKOMMEN TILL FC KABEL ÅTTIO
FC Kabel Åttio är en fotbollsförening från Borås med fokus på social samvaro.

Vårt damlag, Bruna bönor, ingår 2023 för första året i ett samarbete med både Byttorps IF och Bergdalens IK. Laget spelar i division fyra. Tyvärr har vi för tillfället inget A-lag för herrar i seriespel. Vi tvingades dra ur de Bruna brassarna ur sexan sommaren 2020. Under många år hade vi även haft ett Squadra B på herrsidan. Veteranlaget spelade fram till 2010 i en P35-serie men är tyvärr vilande i väntan på föryngring.

Föreningen är annars historiskt sett mest känd för de bruna dräkterna och för våra juniorers många uppvisningar i Mariedal Cup.
SENASTE MATCHERNA
KOMMANDE MATCHER
  • 19 juni, 19:00
  • Bruna Bönor - Hemsjö IF
Senaste Krönikan
Johan Rydén

Julen är det bruna hoppets tid


Gräsplanerna på Ryda sportfält var närmast historiskt bra söndagen den 25 september 2016. Jag vet, för jag har haft Ryda som hemmaarena i drygt 30 år och vet hur planerna brukar se ut när det bara är...
Johan Rydén 2016-12-26
Kabel tränar
  • Bönor:

    Måndag, Borås Arena 2 19.00-20.30
  • Bönor:

    Tisdag, Byttorps IP 19.00-20.30
  • Bönor:

    Torsdag, Byttorps IP 19.00-20.30
Stöd kabel - Bli medlem!
Bli medlem
Huvudsponsorer

kabeltips2012

mobile site banner
loader
Stäng