NYHETER - 2012
    • Grusträningstider klara

    • [120221] Vi börjar träna utomhus på gruset i vecka tio, närmare bestämt tisdag 6 mars. I år kommer vi att få träna på Södervallen på Trandared (vid Mariedals klubbstuga). Som vanligt får herrar och damer dela på samma plan.

      Vi tränar tisdagar och torsdagar kl. 19 och det går att byta om och duscha i klubbstugan. Grusträningen håller på t.o.m. vecka 15, därefter hoppas vi på att gräsplanerna ska ha öppnat på Ryda.
    • Fysträning måndagar

    • [120221] Herrar och damer kör fysträning på måndagar. Vi samlas kl. 18 vid Ramnasjön och kör sen ca en timmas löpträning.
    • Upptaktsfest 31 mars

    • [120221] Vi har bestämt att vi ska hålla en upptaktsfest 31 mars. Vi återkommer med mer information om denna.

      Boka in datumet redan nu!
    • Inbetalningsdatum avgifter

    • [120216] Styrelsen meddelar vilka datum som gäller för avgifterna 2012.

      Årsavgiften 600 kr (550 spelaravgift och 50 medlemsavgift): 29 februari

      OBS! Bingoprenumeration måste vara igång senast mars för nya spelare och redan löpa för nuvarande för att det ska ge undantag från friköpsavgifterna.

      Friköp våren 500 kr: 31 mars

      Friköp hösten 500 kr: 31 maj

      Studenter erbjuds att betala 200 kr i månaden tills dess att hela beloppet 1600 kr är betalt. Att detta inte gäller alla spelare beror på att många tunga utbetalningar ska göra på våren (anmälningsavgifter och licenser bl.a.).
    • Nya herrtränare 2012

    • [120206] Äntligen är tränarfrågan för herrlaget löst. Styrelsen kan äntligen presentera duon som tar över efter Gurra och Bäckis.

      Huvudansvarig blir Tobias "Kålle" Raudsepp och han får Max Norin till hjälp. Det var länge oklart om Kålle skulle våga binda upp sig till uppgiften pga sin jobbsituation men nu har bitarna fallit på plats.
      Mer info kommer från tränarna själva.

      Vi tackar även Niklas "Kinky" Jansson och Matte Karlsson som erbjöd sina tjänster.

      Vi ser med spänning fram emot säsongen 2012!
    • Ny tränare i FC Kabel Åttio

    • [120202] För många är det gamla nyheter, men under 2012 kommer bönornas att tränas av Marie Andersson.

      Nyheten offentliggjordes redan på Kabelgalan, men av oklara skäl har det inte skrivits ut här på hemsidan. Så det är på tiden. För från och med nu är det alltså Marie som leder bönorna.

      Hon känns som klippt och skuren för jobbet. Och kul att vi äntligen har en tjej som leder världens bästa damlag.
    • Svampen och Marie nya i styrelsen

    • [120129] I dag höll FC Kabel Åttio ordinarie årsmöte på Ryavallen.

      Vid mötet valdes Henrik Malm återigen som ordförande. Åtagandet löper på ett år.

      Dessutom fick vi två nya, ordinarie styrelseledamöter, i Marie Andersson och Pernilla Johansson. Välkomna. Marie valdes på två år. Det gjordes också två omval på två år, för Mikael Reinholdsson och Hans-Ove Kjörnsberg. Dessutom valdes Pernilla Johansson på ett år.

      Vi fick även en helt ny suppleant i Tobias Raudsepp och en nygammal i Sandra Fyhr. Välkomna ni också.

      Det innebär att FC Kabel Åttios styrelse på 2012 ser ut så här:

      Ordförande: Henrik Malm
      Vice ordförande: Joakim Pantzar.
      Kassör: Hans-Ove Kjörnsberg
      Sekreterare: Martin Svedberg
      Övriga ledamöter: Johan Rydén, Mikael Reinholdsson, Marie Andersson och Pernilla Johansson.
      Suppleanter: Karl Åkerström, Sandra Fyhr och Tobias Raudsepp.
    • Missa inte årsmötet på söndag

    • [120127] Nu på söndag, den 29 januari, klockan 13.00 håller FC Kabel Åttio ordinarie årsmöte. Missa det inte.

      Platsen är Ryavallens cafeteria, och vi bjuder på fika. Vi skall välja styrelse, fastställa årsavgift och ta ett antal avgörande beslut kring årets verksamhet. Ju fler som är på plats, desto större chans att vi tar bra beslut.

      Naturligtvis är det träning 11.00–12.30 i Erikslundshallen innan mötet.
    • Frippe och Jens lämnar Kabel

    • [120124] Jens Ljungcrantz och Fredrik Enhörning har valt att lämna FC Kabel Åttio.

      Ny klubbadress för duon blir Bergdalens IK i BT-fyran, där de kommer att spela ihop med sin gemensamma kompis Nicklas Karlsson.

      Det är förstås två tunga tapp, både sportsligt och socialt, för den bruna sekten. Men inte så mycket vi kan göra något åt.

      FC Kabel Åttio önskar Jens och Frippe lycka till i Bergdalen, och hoppas att båda snart återvänder till brunt. För ni vet väl hur det bruna talessättet lyder? Jo, det är ju: "En gång Kabel ? alltid Kabel".
    • Brassarnas spelschema är klart

    • [120123] Nu ligger A-lagets spelschema ute här på hemsidan.

      Du hittar det genom att klicka dig in under Herrlagen, Matcher A-lag och 2012.
    • Så är förslaget till serie för Squadra B klar

    • [120123] Enligt förbundets förslag till reservserier placeras Squadra B i Borås C-reservserie.

      I den serien är även följande lag med:
      * Borås Gif B
      * Fristad C
      * Hedared B
      * Mariedal C
      * Sandhult B
      * Sjömarken B/Sandared C
      * Toarp B
      * Vänga A

      Det här är alltså ett förslag, så seriesammansättningen kan komma att ändras.
    • Nytt förslag till bönserie

    • [120120] Nyligen presenterade vi förslaget till serie för bönorna. Glöm det, för nu är det ett nytt som gäller.

      I det nya förslaget hamnar vi i en sjulagsserie, där alla lag möts tre gånger. Det blir alltså totalt 18 omgångar.

      Här är våra tilltänkta motståndare:

      * Borås AIK
      * Borås GIF DFF
      * Hemsjö IF
      * IFK Öxnevalla
      * Rydboholms SK
      * Örby FC

      Det är värt att poängtera att även det här är ett förslag, och att det kan bli nya ändringar.
    • Den 27 april smäller det

    • [120120] Fredagen den 27 april klockan 18.30 smäller det. Då drar brassarnas serie i gång för året. Premiären spelas på Nosseborg mot Borgstena, mot ett av de tänkbara topplagen i serien.

      Vår hemmapremiär blir en vecka senare, den 4 maj 19.00 mot nykomlingen Dardania IF.
      Hela schemat kommer upp här på hemsidan inom kort.

      Men boka redan in lördagen den 6 oktober. För 15.00 den dagen spelar vi sista seriematchen för året. Efteråt lär vi få anledning att fira seriesegern. Eller hur?

      Till sist kan vi konstatera att serien bara kommer att spelas med elva lag. Rångedala IK har nämligen fått en friplats i femman.
    • Förslag på serie för bönorna

    • [120111] Så har Västergötlands Fotbollförbund äntligen kommit fram med ett förslag på serie för bönorna.
      Med de nya reglerna om att man inte längre får ha farmarlag har det blivit stora omkastningar i distriktets damserier. Till exempel har Borgstena fått en gratisplats i fyran.

      Till slut har förbundet fått ihop fyra division V-serier, och vi är placerade i Boråsfemman ihop med:
      * Borås AIK
      * Brämhult
      * Grönahög (nya)
      * Gånghester/Målsryd (nya)
      * IFK Öxnevalla (från fyran)
      * Länghem
      * Rångedala (nya)
      * Sexdrega/Aplared
      * Södra Ving
      * Örby FC

      Notera att det är ett förslag, och att det kan bli ändringar.
    • Lottning för herrar och damer i Dalsjöfors

    • [120110] Det är cuper två helger i rad nu. Först Skene på lördag, sedan Dalsjöfors nästa helg.
      Lottningen i Skene är presenterad sedan länge här på hemsidan.
      I Dalsjöfors har vi ett herr- respektive ett damlag. De spelar enligt:

      Herrarna, lördag 21 januari:
      9.15: Marbäck
      10.15: Hedareds BK
      11.00: Dalsjöfors Goif
      13.00/13.15: Kvartsfinal

      Damerna, söndag 22 januari:
      12.45: Målsryd
      14.00: SRG/Himledalen
      15.15: IK Frisco 1
    • Årsmöte 29 januari

    • [120102] FC Kabel Åttio kallar till ordinarie årsmöte 29 januari kl. 13:00 i Ryavallens caféteria.
      Motioner ska vara styrelsen tillhanda senast 14 dagar före mötet.
      Punkter på dagordningen är bl.a. val av styrelse för 2012.

      Vi bjuder på kaffe och fika. Välkomna!
VÄLKOMMEN TILL FC KABEL ÅTTIO
FC Kabel Åttio är en fotbollsförening från Borås med fokus på det sociala.

Herrarnas A-lag spelar i division sex. Squadra B återfinns i C-reserv och damlaget Bruna bönor spelar i division fem. Veteranlaget spelade fram till 2010 i en P35-serie men är tyvärr vilande i väntan på föryngring.

Föreningen är mest känd för våra bruna dräkter och juniorlagets årliga återuppståndelse till Mariedal Cup.
SENASTE MATCHERNA
KOMMANDE MATCHER
  • 18 mars, 12:00
  • Ambjörnarps IF - FC KÅ
  • 26 april, 18:30
  • Bruna Bönor - Örby FC
Senaste Krönikan
Henrik Malm

"Verksamhetsberättelse 2011"


Verksamheten 2011 inleddes på allvar med en väldigt lyckad upptaktsfest i Brämhults scoutstuga. Ett tjugotal herrar och damer hittade dit och stundtals var samtliga uppe på dansgolvet samtidigt. Alla...
Henrik Malm
Kabel Tränar
  • Herr+Dam:

    Onsdag, Engelbrekt
  • 21:00-22:30
  • Dam:

    Söndag, Erikslund
  • 19.00-20.00
  • Herr:

    Söndag, Erikslund
  • 11.00-12.30
Stöd kabel - Bli medlem!
Bli medlem
Huvudsponsorer


kabelcupen
loader